Miesiąc: sierpień 2022

Danfoss Icon™

Danfoss Icon™ – komplesowy system sterowania wodnym ogrzewanie podłogowym,  w skład którego wchodzą przewodowe i bezprzewodowe rozwiązania 24 V i 230 V.

Danfoss Icon™ został zaprojektowany by ułatwić Tobie życie

Seria produktów Danfoss Icon™ składa się z  rozwiązań przewodowych 230 V, przewodowych 24 V oraz bezprzewowych 24 V, obejmując różne modele termostatów, regulatorów nadrzędnych oraz akcesoriów. 

Termostaty pokojowe
Termostaty Danfoss Icon™ swoim wyglądem i rozmiarem przypominają włączniki światła. Możliwe również jest zastosowanie wymiennych ramek innych producentów (Bush-Jaeger, Gira, Merten czy Legrand).  

Regulator nadrzędny 24 V i moduły opcjonalne

Koncepcja modułowa systemu umożliwia jego rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności. Regulator nadrzędny (listwa sterująca) oferuje funkcje takie jak: automatyczne równoważenie, kontrolę różnych emiterów ciepła w jednym pomieszczeniu, czy rozszerzony test instalacji. Wyposażenie listwy w Expansion Module ze wstępnie zdefiniowanymi aplikacjami, pozwala na obsługuę wejścia dla funkcji chłodzenia, poza domem, czujnika punktu rosy, automatycznego przełączania chłodzenia oraz kontroli temperatury zasilania. Regulator 24 V można również rozbudować o moduł radiowy tworząc system bezprzewodowy, a dzięki App Module i aplikacji Danfoss Icon™ App dostępna będzie zdalna kontrola. 
Dzięki koncepcji modułowej istnieje możliwość późniejszej rozbudowy systemu przewodowego o elementy bezprzewodowe. 

System Danfoss Icon™ można również połączyć z systemem Danfoss Ally™, tym samym umożliwiając jednoczesne sterownie wodnym ogrzewaniem podłogowym i ogrzewaniem grzejnikowym.

Dlaczego uutomatyczne równoważenie jest wpływa na oszczędnośc energii i komfort cieplny?

Woda płynie tam, gdzie napotyka najmniejszy opór. W systemach wodnego ogrzewania podłogowego oznacza to, że najkrótsza pętla otrzyma najwięcej wody, szybciej ogrzewając mniejsze pomieszczenia kosztem tych większych. Aby osiągnąć zbalansowaną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach należy odpowienio zrównoważyć instalację, tym samym osiągając najwyższy komfort przy możliwie najniższym zużyciu energii.

 

Dzięki automatycznemu równoważeniu i rozpoznaniu przybliżonej długości rury, system Icon™ opóźnia start „uruchomienia” krótszych pętli (mniejszych pomieszczeń) i nadaje wyższy priorytet pomieszczeniom o wiekszej powierzchni. Gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrośnie, każdy pokój otrzyma właściwy poziom przepływu.

Dowiedź się więcej na www.icon.danfoss.com/

 

Korzyści z zastosowania złączek GEBO

Niezbędnik instalatora – złączki GEBO ułatwiają pracę i ratują przed zalaniem budynku.

Każda awaria wodociągowa jest zjawiskiem losowym. Można ją opisać, charakteryzując jej genezę, czyli ze­spół uwarunkowań i przyczyn, które złożyły się na jej powstanie, siły powodujące zniszczenie elementów składowych układów wodociągowych i otoczenia, objętość wody jaka wypłynęła z uszkodzonego elementu oraz skutki awarii, które powstały w obiekcie (zniszczenie mienia). Główne przyczyny awarii w sieci wodociągowej związane są: z nieprawidłowym doborem materiału w odniesieniu do agresywności wody dostarczanej do obiektu przez zakład wodociągowy, nieodpowiednią jakością wykonania instalacji, niewłaściwą eksploatacją (środowisko agresywne, w którym poprowadzone są rury) i  wadliwym projektowaniem. Sieci i instalacje wewnętrzne mają zmienną strukturę niezawodnościową. Ciśnienie wody nie jest wartością stałą, lecz zmienną w poszczególnych godzinach lub dobach (krzywa rozbioru wody). Duże wahania ciśnienia i skoki temperatury powodują zmęczenie materiału, z którego zbudowane są elementy (złączki żeliwne, stal, tworzywo sztuczne). W instalacji dochodzi do obniżenia wytrzymałości rurociągu w wyniku wielokrotnych obciążeń dynamicznych spowodowanych ciągle zmieniającymi się wartościami ciśnienia wody, uderzeniami hydraulicznymi oraz w wyniku korozji rurociągu.

Nieprawidłowo dobrane materiały

Sieci  wodociągowe zbudowane są głównie z żeliwa, stali, PVC, PE-HD. Instalacje wewnętrzne w starym budownictwie w większości wykonane są z rur stalowych. Obecnie do budowy instalacji wewnętrznej stosuje się rury z tworzyw sztucznych, miedzi oraz stali nierdzewnej. Nieodpowiednio dobrany materiał do planowanych warunków pracy oraz agresywności wody, temperatury i ciśnienia przyczynia się do powstawania licznych nieszczelności. Czynniki zewnętrzne, które oddziałują na przewody – takie jak obciążenie dynamiczne, nadmierne wstrząsy czy drgania – wymuszają dobór materiałów o odpowiednich parametrach technicznych.

Wady materiałowe

Składają się na nie wady powstałe w czasie procesu produkcyjnego (zbyt cienka ścianka przewodu, brak powłoki cynkowej, zły odlew żeliwny, nieprawidłowo wykonany szew lub gwint na rurze stalowej, duża zawartość węgla na ściankach rur miedzianych) oraz wady materiałowe nabyte podczas transportu lub składowania (zgniecenie lub załamanie rur z tworzywa) i magazynowania (promieniowanie UV).

Wszystkie niezależne badania potwierdzają że największą podatność na awarie mają instalacje wodociągowe ze stali. Szczególnie dotyczy to instalacji ocynkowanych pracujących w temp. powyżej 55ᴼC i w szczególności pracujących w połączeniach rury stalowej z miedzianą, gdzie bardzo często dochodzi do korozji elektrochemicznej. Obecność tlenu rozpuszczonego w wodzie jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników powodujących korozję rur stalowych. W instalacjach miedzianych dochodzi również do perforacji ścianek przewodów szczególnie w miejscach o dużej zawartości węgla lub przy zbyt dużej prędkości przepływu (piaskowanie wewnętrznej powłoki ochronnej wraz z dużą prędkością przepływu – przepływ turbulentny).

Niezawodne złączki i obejmy GEBO stosowane w naprawach i modernizacjach instalacji.

Każda instalacja zrobiona nawet z najlepszych materiałów po jakimś czasie ulega uszkodzeniu lub wymaga pewnych modyfikacji (np. dodatkowego odgałęzienia). Nie ma nic bardziej denerwującego i zakłócającego spokój domowy niż problemy związane z awarią instalacji wodnej w mieszkaniu. Najczęściej takie usterki są bardzo uciążliwe, nie tylko na skutek dużych strat materialnych, które mogą spowodować, ale przede wszystkim na skutek odcięcia dopływu wody do innych użytkowników w budynku. Czy możemy zapobiec takim sytuacjom? Na pewno nie, ale możemy bardzo szybko naprawić uszkodzony odcinek przewodu za pomocą specjalnych obejm naprawczych GEBO, które każdy instalator lub zarządca nieruchomości powinien posiadać w magazynie w swoim dziale technicznym. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem pozwalającym na naprawę uszkodzonego odcinka lub wykonanie dodatkowego podejścia jest zastosowanie żeliwnych złączek zaciskowych GEBO Quick i obejm naprawczych GEBO Clamps. GEBO Quick – to uniwersalne złączki zaciskowe wykonane z żeliwa ciągliwego ocynkowanego ogniowo i galwanicznie przeznaczone do łączenia odcinków instalacji wodnych wykonanych ze stali, stali czarnej lub PE. Dostępne średnice rur ½”- 2” dla rur ze stali, 19,7 mm – 63,5 mm dla tzw. czarnych rur i PE. Złączki mają opatentowany w 1936 r. mechanizm stalowych pierścieni zaciskowych, który w połączeniu z pierścieniem uszczelniającym z gumy NBR umożliwia wykonanie podłączenia dowolnej rury (stal, stal czarna, PE) w prosty, szybki i tani sposób. Jest to największa zaleta tego typu konstrukcji. Dzięki temu otrzymujemy szybkie, pewne i przede wszystkim szczelne połączenie na wiele lat. Duże znaczenie ma również czas wykonania połączenia i wygoda montażu w trudnodostępnych miejscach za pomocą dwóch kluczy do rur. Natomiast GEBO Clamps – to grupa obejm remontowo-naprawczych służących do naprawy nieszczelności i pęknięć w rurach stalowych. Dwudzielne obejmy remontowo-naprawcze skręca się tylko za pomocą jednego klucza imbusowego. Przy naprawach za pomocą złączek lub obejm eliminujemy konieczność pracochłonnego i niebezpiecznego dla obiektu spawania oraz gwintowania, które nie zawsze jest do wykonania w trudno dostępnych miejscach.

Firma GEBO posiada w swojej ofercie pełny zakres łączników do instalacji wewnętrznych i sieci zewnętrznych (GEBO Unisolid). System pozwala również na łączenie połączeń kołnierzowych w instalacjach. GEBO Special jest to seria specjalistycznych żeliwnych łączników zaciskowych i  flanszowych.

Jedną z najczęściej spotykanych awarii wodociągowych w budynkach są pękające elastyczne, gumowe wężyki przyłączeniowe w oplocie metalowym. GEBO SuperVario jest to linia produktów do wykonywania połączeń hydraulicznych z wykorzystaniem bardzo elastycznej rury karbowanej ze stali nierdzewnej AISI316L. Wykonując prace remontowo-naprawcze przy instalacjach wodociągowych instalator nie musi już jeździć po sklepach w poszukiwaniu odpowiedniej długości wężyka. Może on wykonać go samodzielnie o odpowiedniej długości za pomocą specjalnego ,,kuferka instalatora”, w którym znajdują się wszelkie niezbędne narzędzia oraz nakrętki i pierścienie do wykonania przyłącza elastycznego. W ofercie GEBO znajdują się także podwójne elastyczne rury karbowane służące do montażu systemów solarnych. Bardzo skracają one czas pracy w trudnodostępnych miejscach oraz zapewniają całkowity brak przecieków i dyfuzji tlenu przez przewód. Mocna powłoka polietylenowa odporna na działanie promieniowania UV chroni w doskonały sposób przewód przed uszkodzeniami mechanicznymi. Posiada podłużną perforację, co pozwala na łatwe rozdzielenie rur bez uszkodzenia izolacji. Sama izolacja wykonana jest z syntetycznej zamknięto-komórkowej pianki EPDM posiadającej doskonałą odporność na wysoką temperaturę, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Kiedy mówimy o stali nierdzewnej warto wspomnieć o złączkach, zaworach oraz króćcach z serii G316. Są to produkty gwintowane, wykonane jak sama nazwa wskazuje ze stali nierdzewnej 1.4408  (AISI 316) lub 1.4404 (AISI 316L). Oznacza to, że materiały te mogą być stosowane w kontakcie z wodą, wodą przeznaczoną do picia, substancjami chemicznymi, żrącymi, kwasami, itd., a więc produkty z serii GEBO g316 z powodzeniem można stosować zarówno w systemach domowych, w budynkach użyteczności publicznej, jak i we wszystkich gałęziach przemysłu. Charakteryzują się one trwałością, odpornością na korozję i dużą wytrzymałością materiału. Zaś niezmienna jakość i trwałość produktów ze stali nierdzewnej gwarantuje niezawodną i szczelną instalację. Występują w rozmiarach od 1/8” aż do 4”, ich temperatura robocza (przy braku dalszych naprężeń mechanicznych) wynosi 220 °C a poziom ciśnienia: 150 lbs, 10,5 bar. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom i estetycznemu wyglądowi, złączki ze stali nierdzewnej G316 stają się świetną alternatywą dla zwykłych złączek żeliwnych czy mosiężnych.

Wspominając o złączkach mosiężnych, GEBO posiada w swojej ofercie łączniki GEBO Brass. Produkty z serii MO służą do połączenia dwóch bosych końców rur miedzianych w zakresie średnic od 15-54 mm. Dzięki tym złączkom nie wymagane jest lutowanie lub zaprasowywanie a to znacznie ułatwia pracę instalatora.

Mosiężne złączki zaciskowe zakończone gwintem zewnętrznym z serii MAS umożliwiają podłączenie gładkiego króćca rury miedzianej do armatury lub złączki z gwintem wewnętrznym (zawory, reduktory, złączki z żeliwa itp.). Uzupełnieniem oferty są mosiężne, dwudzielne obejmy naprawcze z serii MD oraz dwudzielne obejmy remontowo naprawcze MB z odejściem gwintowanym ( gwint wew.) z boku. Media to: woda lub sprężone powietrze. Złączki i obejmy z tych serii mogą być stosowane również do rur z innych materiałów, pod warunkiem że średnica zewnętrzna rury odpowiada średnicy zewnętrznej rury miedzianej

W celu zapoznania się z pełna ofertą produktów GEBO ułatwiających prace instalatorom -zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.gebo.com.pl.

Nowe zaciskarki RIDGID RP 350 i RP 351

Marka RIDGID cieszy się zaufaniem w dziedzinie technologii zaciskania od ponad 25 lat. Świadczy to o tym, że jej zaciskarki spełniają najwyższe oczekiwania, wykonując szybkie i niezawodne połączenia rur miedzianych, ze stali nierdzewnej, PEX i wielowarstwowych.

Nowością w asortymencie zaciskarek RIDGID są RP 350 oraz RP 351, pierwsze na świecie zaciskarki bez przedziału serwisowego.

Jeśli chodzi o ciężar, RP 350 waży 3,2 kg, a RP 351 waży 3,12 kg. Taki ciężar zapewnia wygodę podczas przenoszenia i użytkowania. RP 350 ma ergonomiczną budowę z uchwytem pistoletowym, a RP 351 ma wąską budowę liniową, optymalnie wyważoną do pracy jedną ręką.

Dzięki technologii bezszczotkowego silnika połączonej z zaawansowanym układem hydraulicznym, zaciskarki RP 350 i RP 351 wykraczają ponad 100.000 cykli zaciskania, bez konieczności przeprowadzania żadnego planowanego serwisowania. Oznacza to brak przedziału serwisowego, brak wymaganych okresowych przeglądów serwisowych oraz brak planowanych przestojów na czas serwisowania, podczas całego okresu żywotności zaciskarek. Pracuj wydajnie, jak nigdy dotąd!

Zaciskanie w ciemnych i ciasnych przestrzeniach nie stanowi już żadnego problemu. Bezstopniowa regulacja obrotu głowicy o 360° zapewnia dostęp do najtrudniej dostępnych miejsc, podczas gdy 12 mocnych diod LED umożliwia użytkownikowi pracę nawet w najciemniejszych zakamarkach strychu.

W RIDGID bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu! Zaciskarki RP 350 i RP 351 działają tylko wtedy, kiedy sworzeń jest całkowicie zablokowany, aby ograniczyć ilość wypadków przy pracy do zera. O bezpieczeństwo dba również system Press-CHECK! Wbudowany czujnik kontroli siły zacisku monitoruje i zatwierdza każdy pojedynczy cykl zaciskania wykonany przez te zaciskarki.

Jeszcze jedną inteligentną funkcją, która wyróżnia zaciskarki RP 350 i RP 351 jest aplikacja RIDGID Link™. Jest to mobilna platforma, która łączy się ze wszystkimi urządzeniami RIDGID wyposażonymi w technologię Bluetooth. Umożliwia użytkownikowi rejestrowanie na bieżąco ilości wykonanych przez urządzenie cykli zaciskania; monitoruje czas pracy baterii pozostały do momentu, kiedy konieczne będzie jej naładowanie; zapewnia dostęp do dokumentów i filmów instruktażowych; ustala dokładną lokalizację, w której urządzenie było ostatnio podłączone i znajduje najbliższe centrum serwisowe. Łatwo, jak nigdy wcześniej!

RP 350 i RP 351 są dostępne z pełnym asortymentem oryginalnych szczęk RIDGID 32 kN, pierścieni zaciskowych i cęg pośrednich. Obie zaciskarki mogą być używane z bateriami litowo-jonowymi 18 V marki RIDGID, zasilaczem kablowym (z 5-metrowym przewodem) lub bateriami 18 V serii LXT marki Makita, gwarantując tym samym dostęp do wielu źródeł zasilania.

Zaciskarki RIDGID RP 350/351 są niezrównane w wykonywaniu szybkich, niezawodnych i profesjonalnych połączeń, zapewniając brak nadbudowanego materiału łączącego, odkrytych gwintów czy nalotów.

“Spotkałem się ze swoim przedstawicielem RIDGID jeszcze latem, w związku z nowymi zaciskarkami RIDGID RP 350 i RP 351. Absolutnie je uwielbiam! Muszę przyznać, że dokonałem dobrego wyboru; Używałem ich przez całe lato i ani razu mnie nie zawiodły! Teraz staram się powiedzieć wszystkim instalatorom, których znam, żeby sprawdzili RP 350 i RP 351. Te zaciskarki naprawdę wynoszą zaciskanie na kolejny poziom!” – Michael Bates, Cathedral Gas LTD.  

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do obejrzenia filmu: